Jak zaczęły się kanały RSS?

Witamy z powrotem w naszej krótkiej serii na temat przesyłania i syndykacji kanałów RSS dla nowych użytkowników. W dzisiejszym artykule omówię pokrótce historię systemu RSS Feed. Wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy facet o imieniu David Winer, który był właścicielem userland.com, wymyślił i uruchomił oryginalny format. Oczywiście w powijakach nazywano go “scriptingNews”, ponieważ nie był to jeszcze RSS

Jednak Dan Libby z Netscape zaprojektował pierwszą natsu youtube wersję RSS, ale wszystko zostało wykonane na podstawie początkowej pracy Winera nad “scriptingNews”. Pozwoliło to witrynie Netscape na automatyczne dodawanie wiadomości z całej sieci do swojej witryny. Pierwotna koncepcja polegała na publikowaniu nagłówków, aby widzowie Netscape mogli po prostu kliknąć, aby uzyskać więcej informacji i przejść bezpośrednio do oryginalnej witryny publikacji. Ta pierwsza oficjalna forma RSS miała numer 0,90, ale nikt jeszcze nie był w stanie wymyślić solidnej odpowiedzi, dlaczego podał tak nieparzystą liczbę.

RSS jest obecnie znany jako „Really Simple Syndication”, ale w tamtym czasie oznaczał podsumowanie witryny RDF. Oczywiście, żeby zmylić ludzi RSS jest akronimem wewnątrz akronimu, bo po co robić coś prostego, prawda? RDF w RDF Site Summary oznacza Resource Description Framework. Aby naprawdę lepiej zrozumieć RDF, dobrym punktem wyjścia jest przyjrzenie się HTML, który jest językiem bardziej powszechnie rozumianym. HTML używa różnych znaczników do formatowania tekstu i informowania przeglądarki internetowej, jak wyświetlać informacje. Jednak na początku możesz używać tylko tagów, które programiści HTML zaprojektowali w systemie. XML wygląda bardzo podobnie do HTML, ponieważ znaczniki są w nawiasach ostrych, ale w XML można tworzyć własne znaczniki. Za pomocą tych tagów można zdefiniować obiekty struktury informacji. RDF to wykorzystuje.